Dilmah z wyróżnieniem Superbrands 2018

Dilmah z wyróżnieniem Superbrands 2018

Opublikowany

Jakość, zaufanie konsumentów i reputacja to trzy najważniejsze kryteria decydujące o przyznaniu tytułu Superbrands. W tym roku, po raz pierwszy w historii, o wyłonieniu laureatów zdecydowało wyłącznie badanie konsumenckie. Wśród wyróżnionych marek znalazła się Dilmah, otrzymując prestiżowy certyfikat Superbrands.

Nagroda dla herbat Dilmah to potwierdzenie jakości, smaku i zaufania konsumentów wobec marki obecnej na rynku od ponad 30 lat. Dilmah to nie tylko kolejna marka herbaty. To marka, która opiera się na pasji, zaangażowaniu w produkcję najwyższej jakości autentycznej herbaty. Jest to także część filozofii, która wykracza poza handel, traktując herbatę  jako przedmiot w służbie człowieka. Dilmah oferuje prawdziwą markę premium w Polsce, a także na rynkach na całym świecie.
W ofercie firmy można znaleźć zarówno herbaty czarne, czarne aromatyzowane, białe czy zielone,. Znajdują się w nich tylko młode, ręcznie zebrane z krzewu Camellia Sinensis listki dające najsmaczniejszy napar. Marka Dilmah poprzez tradycyjną metodę produkcji wydobywa i zachowuje ich naturalne walory, a odpowiednim opakowaniem zabezpiecza to, co w herbacie najlepsze, aż do chwili zaparzenia.
Organizacja Superbrands promuje i nagradza marki, które osiągnęły sukces. W XII edycji o wyborze zdecydowali wyłącznie respondenci biorący udział w niezależnym badaniu przeprowadzonym metodą CAWI przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Blisko 10 tysięcy ankietowanych oceniło prawie 2000 produktów, stawiając na ich reputacje oraz jakość.
Plebiscyt w Polsce odbywa się od 12 lat i jest jednym z ważniejszych wynagrodzeń dla marki. Niezawodność i walory produktów, jakie doceniają konsumenci to najlepsza rekomendacja dla firmy.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Dilmah_produkty.jpg

grafika | 1,48 MB

Pobierz
Dilmah_logo.jpeg

grafika | 26,6 KB

Pobierz
Dilmah_IP_Dilmah z wyróżnieniem Superbrands_26.01.2018.docx

docx | 28 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Herbata z miłością

temu

Walentynki to magiczny dzień, który chcemy spędzić z ukochaną osobą. Jest to też czas, kiedy chętniej i odważniej mówimy o swoich uczuciach – wprost oraz z pomocą wyjątkowych prezentów. Jaki upominek sprawi przyjemność i zapewni o naszym uczuciu? Wbrew powszechnemu przekonaniu nie musimy koniecznie wymyślać wyszukanych i drogich prezentów. Czasem wystarczy drobnostka, aby nasza druga połowa poczuła się wyjątkowo.
Wyjątkowy prezent dla Babci i Dziadka

temu

Święto Babci i Dziadka to doskonały moment na spędzenie tych wyjątkowych dni w rodzinnym gronie. To oni troszczą się o swoje wnuki od najmłodszych lat, dlatego teraz wnuki mają niepowtarzalną okazję, aby zatroszczyć się o nich. Oprócz tradycyjnego składania najserdeczniejszych życzeń, sprawmy, aby ten dzień był dla nich  niezapomniany. Wyjątkowy będzie taki prezent, który seniorzy z juniorami będą mogli wykorzystać wspólnie.
Sposób na chłodne dni? Rozgrzej się z Dilmah podczas Dni Herbaty

temu

Aromat, smak i magia towarzysząca każdej filiżance. Dni Herbaty przyciągają wszystkich, którzy pragną poznać nowe herbaciane smaki, rozgrzać się w mroźne dni czy po prostu zaznać odrobiny relaksu po intensywnym dniu pracy. To idealne wydarzenie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych herbaciarzy, które swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę.
Dilmah partnerem Trendy Kolacji MAKRO

temu

,,Trendy Kolacja” to cykl spotkań zainicjowanych przez sieć hurtowni MAKRO Polska, skierowanych do przedstawicieli branży HoReCa. Tematyką aktualnej edycji projektu są trendy na sezon jesienno-zimowy. Z tej okazji marka Dilmah, jako partner wydarzenia, przygotowała specjalne, rozgrzewające pomysły na urozmaicenie codziennego menu. Napar z dzikiej róży i hibiskusa z cynamonem czy wędzona herbata z ciemnym rumem – to tylko niektóre z propozycji, które idealnie sprawdzą się w gastronomii.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.