Rusza kolejna edycja herbacianego projektu Dilmah

Rusza kolejna edycja herbacianego projektu Dilmah

Opublikowany

Właśnie ruszyła jesienna edycja projektu Dni Herbaty pod patronatem marki Dilmah. Akcja odbywa się w wybranych restauracjach i kawiarniach w całej Polsce. Główną jej ideą jest promowanie bogactwa smaków, jakości oraz kultury picia herbaty.

Dilmah zaprasza do udziału w projekcie Dni Herbaty wszystkie lokale, które w swojej ofercie posiadają produkty tej marki oraz zamówią pakiet startowy. Podczas akcji w lokalach pojawią się cztery nowe rozgrzewające napoje przygotowane na bazie oryginalnych przepisów. Stanowią one urozmaicenie menu o ofertę dostosowaną do aury na zewnątrz. Każdy lokal przystępując do akcji otrzymuje atrakcyjne menu do postawienia na stole oraz specjalnie przygotowane na tę okazję szklanki. Przedstawicieli restauracji i kawiarni zainteresowanych dołączeniem do akcji zapraszamy do przesyłania zgłoszeń na adres: dniherbaty@gourmetfoods.pl.
DH2017_menu-jesien_zielona_5.jpgDH2017_menu-jesien_jaśminowa_5.jpgDH2017_menu-jesien_czarna_5.jpgDH2017_menu-jesien_earl-grey_5.jpg
Realizacji projektu towarzyszy konkurs dla miłośników herbaty, który wystartował 16 października, a jego rozstrzygnięcie nastąpi tuż po zakończeniu całej akcji. Zadaniem konkursowym jest zrobienie zdjęcia herbaty zimowej Dilmah i umieszczenie go na Instagramie z hashtagiem #DniHerbaty lub na Facebooku pod postem konkursowym na fanpage’u Dilmah. Do wygrania są zestawy herbat oraz porcelany Dilmah.
Adresy wszystkich lokali, które potwierdzą swój udział w projekcie zostaną umieszczone na stronie dniherbaty.pl aktywnej od listopada 2017 roku.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Dilmah_IP_Rusza kolejna edycja herbacianego festiwalu Dilmah_18.10.2017.docx

docx | 28 KB

Pobierz
Dilmah_DH2017_jesień.jpg

grafika | 1,39 MB

Pobierz
Dilmah_DH2017_jesień_zielona.jpg

grafika | 1,27 MB

Pobierz
Dilmah_DH2017_jesień_czarna.jpg

grafika | 1,01 MB

Pobierz
Dilmah_DH2017_jesień_jaśminowa.jpg

grafika | 989 KB

Pobierz
Dilmah_DH2017_jesień_earl grey.jpg

grafika | 1000 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Czarna herbata sposobem na stres

temu

Stres obecny jest w wielu dziedzinach życia, negatywnie wpływa na samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne. Bóle głowy, żołądka, bezsenność, rozdrażnienie czy zaburzenia snu, to tylko niektóre skutki długotrwałego napięcia. Jak temu zapobiec? Niewiele osób wie, że idealnym lekarstwem jest produkt, który każdy ma w swojej kuchni. Mowa o  czarnej herbacie, będącej naturalnym sposobem na złagodzenie skutków stresu.
5 rzeczy, których nie wiesz o herbacie

temu

Zielona czy czarna? Sypka czy w torebkach? Co oznaczają „dwa listki i pączek”? Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie i gości w naszych domach od setek lat. Wydawać by się mogło, że na jej temat wiemy wszystko, ale czy to prawda? Oto kilka mitów na temat napoju uwielbianego przez Polaków.
Dilmah School of Tea pierwszy raz w Polsce!

temu

W czerwcu br. w Forcie Sokolnickiego w Warszawie odbyła się Dilmah School of Tea, Międzynarodowa Szkoła Herbaty. W trakcie całodniowego warsztatu ponad 150 przedstawicieli polskich restauracji zgłębiało arkana herbacianej sztuki, miksologii, a także food pairingu. To pierwszy raz, kiedy Międzynarodowa Szkoła Herbaty gościła w Polsce.
Czym się kierować kupując herbatę?

temu

Herbata – napój spożywany przez każdego, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia. Pijemy ją do śniadania, podczas popołudniowego spotkania z przyjaciółmi, czy niedzielnych zabaw z rodziną – jednym słowem towarzyszy nam w każdej ważnej chwili. Kupując herbatę warto kierować się jej jakością, dlatego podpowiadamy na co szczególnie należy zwrócić uwagę.

Partner Gourmet Foods z wyróżnieniem w plebiscycie „Wielkie odkrywanie Dolnego Śląska”!

Lokale stawiające na oferowane przez Gourmet Foods marki to miejsca, dla których priorytetem jest najwyższa jakość usług i zadowolenie gości. Wśród nich znajduje się Winiarnia Hanna w Radomierzycach, wieloletni partner firmy Gourmet Foods. Restauracja na początku października zdobyła I miejsce w plebiscycie „Wielkie odkrywanie Dolnego Śląska” w kategorii restauracja roku.